
Zabudowanie tarasu to sposób na ograniczenie strat ciepła
Taras jest nieodzownym elementem niemal każdego domu. Jest miejscem przyjemnego — bo w kontakcie z naturą, spędzania czasu. Ze względu na chłód, wiatry, a także zacinające opady przyjmuje się, że okres przydatności tarasu wynosi 6-7 miesięcy w roku. Jednakże jest i na to sposób. Jak wydłużyć okres korzystania z wypoczynku na tarasie?
Taras bowiem można szczelnie zabudować
Zabudowa tarasu pozwala zwiększyć ilość zalet z posiadania tej niecodziennej formy wypoczynku na świeżym powietrzu. Umożliwia korzystanie z niego niemal przez cały rok. Szczelna zabudowa wskazana jest w chłodniejszych okresach roku. Ze względów praktycznych warto wybrać system z możliwością rozsunięcia ścian zabudowy na lato. Pamiętajmy także, że im więcej elementów przeźroczystych, tym kontakt z naturą jest większy w okresach chłodniejszych.
Zabudowa tarasu to także korzyści ekonomiczne
Zamknięty taras powoduje, że budynek zyskuje na izolacyjności cieplnej, a więc rachunki za ogrzewanie będą niższe. Szczelna zabudowa tarasu staje się izolacją wiatroszczelną dla przylegającej ściany. Jest także pustką powietrzną o znacznej grubości, która jest izolatorem przepływu energii. Ciepło wytwarzane wewnątrz domu wydostaje się na zewnątrz w postaci strat przepływu przez ściany. Napotyka łagodniejsze warunki w tarasie i dzięki temu zużywamy go mniej. Jeżeli komuś zależy szczególnie na energooszczędności takiej zabudowy powinien pomyśleć o izolowanym dachu, a jedynie przeźroczystych ścianach. Szyba czy pleksa powinny być dobrze spasowane z ciepłochronnym obramowaniem. Co zamożniejsi mogą pomyśleć o podwójnym oszkleniu – zasady są to analogiczne jak w stolarce okiennej.
Dodatkowo w tak zabudowanym tarasie zachodzi do efektu cieplarnianego, czyli podgrzewania jego kubatury przez promieniowanie słoneczne. To zatrzymane przez szyby powoduje wręcz wzrost temperatury wewnątrz kubatury, znacznie uprzyjemniając pobyt oraz zwiększając izolacyjność termiczną domu.